

Porozumienie bez Przemocy
Założenia
Podstawowym założeniem Porozumienia bez Przemocy (Nonviolent Communication) jest to, że wszyscy ludzie mają takie samem potrzeby, które są uniwersalnymi jakościami. Do każdej potrzeby można jednak znaleźć niezliczoną ilość sposobów na ich zaspokojenie, nieliczoną ilość strategii. I to właśnie na poziomie strategii najczęściej powstają konflikty.
Kolejne założenie mówi o tym, że potrzeby wszystkich są ważne i że ludzie chętnie robią coś na rzecz dobra innych ludzi, jeśli jest to ich własny wybór. Kiedy ludzie mają wybór, a ich własne potrzeby są uwzględniane, to naturalne dawanie po prostu się wydarza. Porozumienie bez Przemocy zaprasza do komunikowania się z poziomu potrzeb. Dlaczego? Bo gdy ludzie porozumiewają się na poziome tego co uniwersalne i wspólne nam wszystkim, z otwartością na to co w nas żywe, to zbliżają się do siebie nawzajem, nawiązują jakościowy kontakt i odkrywają pole nieograniczonych, nowych sposobów (strategii) na zaspokojenie potrzeb obu stron.
Do pobrania
Dla kogo?
Porozumienie bez Przemocy ma zastosowanie dla każdego (dosłownie dla każdego), ponieważ dotyczy człowieka, ponieważ polega na patrzeniu na siebie i na innych jako na ludzi z potrzebami. Niezależnie od tego, jaką dany człowiek pełni rolę lub funkcję i niezależnie od tego z kim buduje relacje – zawsze dzieje się to między ludźmi z potrzebami (zaspokojonymi i niezaspokojonymi). Czy to dotyczy relacji w małżeństwie, czy między przełożonym a pracownikiem, czy między urzędnikiem a petentem, w każdej tej relacji spotykają się ludzie z potrzebami. Gdy ludzie porozumiewają się na poziomie potrzeb z chęcią uwzględnienia potrzeb obu stron, to dzieje się tak, jakby grali w jednej drużynie i strzelali do jednej bramki.